Във връзка с днешния празник, реших да напиша няколко реда за така любимата ми напитка - Виното. Според мен, за да върви едно вино е много важна компанията, с която споделяме наздравицата, но въпреки това не е лошо да знаем и някои най-общи и основни правила за избора и начина на пиене на виното. Тъй като не бях много запозната по темата, с голям интерес се разрових из различни източници и накрая подбрах едни от най-важните правила, които според мен е добре да спазваме, за да разгърнем всички качества на едно вино.
Как да изберем вино?
Ако до сега винаги сте оставяли избота на някой друг, може да промените тази традиция като започнете да опознавате конкретни винени области. Така експериментирайки всеки път с различни вина, ще създадете свои предпочитания и ще обогатите познанията си в тази област.
Световни:
Ето някои идеи за световно известни бели винени области:
- Нова Зеландия (совиньон блан); Калифорния, Австралия (шардонета тип "Нов свят"); Бургундия (шардоне); Сансер в Долината на Лоара (совиньон блан); Елзас (ризлинг, траминер); Вахау, Австрия (ризлинг, грюнер велтлинер), Мозел-Заар-Рувер в Германия (ризлинг).
И някои по-важни червени винени области:
- Риоха; Бургундия (пино ноар); Шатоньоф дьо Пап; Австралия (шираз); Кианти.
Областта Бордо, сама по себе си е най-важният крайпътен камък на едно винено образование, но изучаването й трае години и би струвало цяло състояние.
Български:
Дунавска равнина - Разпространени са сортовете "Мускат отонел", "Гъмза", "Каберне совиньон", "Мерло", "Шардоне", "Алиготе", "Памид" и други.
Черноморски - В този район се отглеждат повече от 50% от белите сортове грозде в т.ч. "Димят", "Ризлинг", "Юни блан", "Мускат отонел", "Траминер", "Совиньон блан".
Розова долина - В този район са концентрирани повечето от червените сортове грозде. Отглеждат се "Мавруд", "Мерло", "Каберне совиньон", "Червен мискет", "Памид" и други.
Долината на Струма - отличава се с местния сорт "Широка мелнишка лоза", "Каберне Совиньон" и "Мерло".
Начин на сервиране
За червените вина чашите са по-тумбести отдолу, защото това позволява при разклащане ароматите им да се отделят по-добре. За белите вина чашите са по-издължени, а за шампанското са тип флейта. Някои от последните са специално произведени с грапавина във вътрешната част, за да се издигат мехурчетата по-стройно.
Правилото е да се налива само 1/3 от чашата.
Ако при отваряне на бутилката коркови частици попаднат във виното може да ги махнете като отлеете малко от течността преди наливане в чашите. Същото важи и за течността на дъното - два, три пръста от нея не се сервира, защото има утаени частици, които не е добре да се пият.
Температура на сервиране
Температурата е изключително важна при сервиране на едно вино. Чрез промяната й, могат да бъдат изведени на преден план качествата на дадено вино и обратно, едно прекрасно вино може да бъде провалено.
Червеното вино има по-тежко молекулно тегло от бялото и съответно отдава ароматите си по-трудно. Идеята на шамбрирането или поднасянето на стайна температура е затоплянето на червеното вино до такава степен, че ароматните му компоненти да започнат да се изпаряват. Колкото по-силно и тежко е едно вино, толкова по-висока температура му трябва, за да започне този процес. Едно леко червено вино, като Гъмза или Божоле, може да бъде третирано като бяло - ароматът му се долавя прекрасно, дори когато то е сравнително студено.
Едно съвсем общо правило за температурата на сервиране би могло да бъде формулирано така: по-плътните и тежки вина се сервират по-топли от леките; таниновите вина имат нужда от по-висока температура от меките; и сухите вина се чувстват много по-добре при стайна температура от сладките.
Темпериране
Бялото вино може да бъде темперирано по-лесно от червеното, като просто го сложите в хладилника. Най-бързият начин за охлаждане на бутилката бяло вино е съд с лед и вода. Водата е важна, тъй като ледът не може да обхване равномерно цялата повърхност на бутилката.
Темперирането на червеното вино е по-сложно нещо. Практичен начин за регулиране температурата на червеното вино е да го декантирате и да потопите декантера в съд, пълен с вода. Температурата на водата може да варира, в зависимост от резултата, който искате да постигнете.
Последователност на сервиране на вината
Когато при даден повод решите да сервирате повече от едно вино бъдете внимателни и следвайте някои важни правила. А именно: младо вино, сервирано преди по-старо, поставя качествата на по-старото в благоприятна светлина; бялото вино обикновено е добър предшественик на червеното; лекото вино - на по-тежкото; сухото - на по-сладкото. Обратното би било неблагоприятно за второто вино.
Хубавото е, че няма само един верен отговор на въпроса "кое вино е подходящо за това ястие", то може да се комбинира не само с едно, а с няколко вида вина, стига да се установи с кои хармонира най-добре. Интензивността, а не видът на аромата е решаващ при избора на вино, т.е. силно ароматни вина хармонират принципно с ароматни ястия с много подправки и обратното.
За основното ястие
Червеното вино иска червено, по-тежко месо, дивеч. Бялото и розето кореспондират приятно с бели меса - пилешко и риба. Китайската храна и сушито се допълват отлично с полусухи вина. При вечната комбинация вино и сирене консумирайте по-меките сирена с леки, свежи вина, а по-тежките - със силни. Добре е вината с висока киселинност да се поднасят към тежки, богати на мазнини ястия, тъй като високото съдържание на мазнини смекчава винената киселина.
Леките и свежи вина пасват прекрасно към леко горчиви и леко кисели ястия, например такива с интензивен доматен вкус. По-киселите ястия, с повече оцет или лимонов сок, почти не могат да бъдат комбинирани с вино, тъй като в повечето случай вкусът им доминира над този на напитката.
За десерта
Сухите вина могат да развият доста неприятен горчив или кисел вкус, ако се сервират с десерти. Принципно с десерти се сервират вина, които са поне толкова сладки, колкото десерта, а за предпочитане е да са по-сладки. Идеални придружители на десертите са благородно сладките бели вина в различните им степени на сладост. Не забравяйте и изпитаната комбинация черен шоколад и червено вино, която се води и за афродизиак.
Попаднах на страхотен сайт, където може избирайки вида вино да видите възможните му комбинации с храна - divino.bg
Менте и оригинал
Ако вкусът на виното се промени 5 минути след като сте го отварили, това е сигурен показател, че качеството му е ниско. Когато пък усетите в него вкус на тапа, върнете го - абсолютен дефект е.
Силното вино се разпознава по "полите". Като го разклатите, капчиците се стичат бавно по стените на чашата, като олио. Англичаните наричат капчиците legs, а французите - la robe (рокля). Колкото по-дълги са "полите", толкова по-силно е виното.
Попаднах на страхотен сайт, където може избирайки вида вино да видите възможните му комбинации с храна - divino.bg
Менте и оригинал
Ако вкусът на виното се промени 5 минути след като сте го отварили, това е сигурен показател, че качеството му е ниско. Когато пък усетите в него вкус на тапа, върнете го - абсолютен дефект е.
Силното вино се разпознава по "полите". Като го разклатите, капчиците се стичат бавно по стените на чашата, като олио. Англичаните наричат капчиците legs, а французите - la robe (рокля). Колкото по-дълги са "полите", толкова по-силно е виното.
Няма коментари:
Публикуване на коментар